Посольство України при Святому Престолі (Ватикан)

Київ 00:12

Українсько-ватиканські відносини

 Визнання України: січень 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 8 лютого 1992 р.

Діалог між двома державами було започатковано візитом до Ватикану у квітні 1993 р. Міністра закордонних справ України А.М.Зленка, в рамках якого відбулася його зустріч з Папою Римським Іоанном Павлом ІІ.

З часу встановлення двосторонніх відносин справжньою історичною подією став державний візит в Україну Папи Римського Іоанна Павла ІІ у червні 2001 року. Понтифік відвідав Київ та Львів, провів зустрічі з керівництвом держави й провів богослужіння для мільйонів віруючих. 

Діалог високого рівня:

23-26 травня 2008 р. – офіційний візит в Україну Державного Секретаря Святого Престолу.

1 червня 2009 р. – офіційний візит Президента України до Ватикану.

16 жовтня 2009 р. – візит Прем’єр-міністра України до Ватикану.

16 грудня 2011 р. – візит до Ватикану Віце-прем’єр-міністра України у якості глави делегації України на заходах «Українське Різдво у Ватикані».

18-19 березня 2013 р. – візит до Ватикану Віце-прем’єр-міністра України з метою участі в урочистій церемонії інтронізації Папи Римського Франциска.

25-26 квітня 2014 р. – офіційний візит Прем’єр-Міністра України А.Яценюка до Ватикану, який був одним з перших офіційних закордонних візитів Глави Уряду, що засвідчив визнання Святим Престолом легітимності нової влади України, а також стало новим поштовхом для подальшого обговорення українського питання на міжнародному рівні.

9-12 грудня 2014 р. – візит в Україну Папського посланця кардинала К.Шенборна, в ході якого відбулася зустріч з Прем’єр-міністром України А.Яценюком.

20 листопада 2015 р. – візит до Ватикану Президента України Петра Порошенка.

15-20 червня 2016 р. – візит Державного секретаря Святого Престолу, кардинала П.Пароліна, в ході якого відбулися зустрічі з Президентом України, Главою ВРУ та Міністром закордонних справ України.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

24 жовтня 2013 р. – візит до Ватикану Міністра закордонних справ України.

4-6 грудня 2013 р. – робочий візит Секретаря з міждержавних відносин (Глави зовнішньополітичного відомства) Ватикану в Україну.

27 квітня 2014 р. – візит до Ватикану Міністра закордонних справ України А.Дещиці для участі в урочистій церемонії канонізації Іоанна Павла ІІ та Іоанна ХХIII.

26-27 травня 2015 р. – візит до Ватикану Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна.

27 травня 2016 р. – візит до Ватикану Голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Г.Гопко, в ході якого відбулася зустріч з Першим заступником Глави відомства з питань зовнішніх зносин Державного секретаріату Святого Престолу А.Каміллері.

5 липня 2016 р. – візит до Ватикану Глави АПУ Б.Ложкіна, під час якого відбулася його зустріч з Державним секретарем Святого Престолу кардиналом П.Пароліном.

Візити по лінії міжцерковної співпраці:

2-3 червня 2012 р. – візит в Україну Генерального вікарія Держави-міста Ватикан А.Комастрі.

5-12 червня 2013 р. – візит в Україну Голови Папської ради з питань християнської єдності кардинала К.Коха.

21-24 листопада 2013 р. – візит в Україну Президента Папської Ради душпастирства мігрантів та подорожуючих кардинала Антоніо Марія Вельйо.

28 червня 2014 р. – візит кардинала Юзефа Томки, вислуженого Префекта Конгрегації Євангелізації Народів, у якості Спеціального Посланця Папи для участі в святкуваннях з нагоди 25-річчя виходу з підпілля Мукачівської Греко-Католицької Єпархії (м. Ужгород).

16-22 липня 2014 р. – візит в Україну голови Папського Комітету з Міжнародних Євхаристійних Конгресів архієпископа П’єро Маріні на запрошення Голови Конференції Римо-Католицького Єпископату України архієпископа-митрополита Мечислава Мокшицького.

16-22 лютого 2015 р. – візит українських греко-католицьких та римо-католицьких єпископів до Риму (Visita ad limina Apostolorum).

2-3 липня 2015 р. – візит в Україну (м. Київ) єпископа-помічника Риму, вікарія Спільноти Святого Егідія Маттео Дзуппі з метою участі у акції «Молитва за мир», організованій РКЦ.

4-25 жовтня 2015 р. – візит українських греко-католицьких та римо-католицьких єпископів до Риму з метою участі у Синоді єпископів.

9-11 вересня 2016 р. – візит Екс-Держсекретаря Ватикану кардинала Т.Бертоне до Львова, з метою участі у заходах до 25-річчя відновлення структур Римо-Католицької Церкви в Україні

Спільні проекти у культурно-гуманітарній сфері:

16 вересня - 3 листопада 2008 р. – міжнародна виставка неолітичної культури «Трипілля–Кукутень: велика цивілізація давньої Європи» (Ватиканський палац «Канчелерія», м.Рим);

2 березня - 9 травня 2010 р. – виставки творів українського іконопису та предметів сакрального мистецтва з фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та Львівського національного музею імені Андрея Шептицького під назвою «Золота епоха української ікони: XVI-XVIII століття» (м.Анкóна, Італія);

6 жовтня 2010 р. – виставка творів мистецтва відомого діяча української діаспори, громадянина США, отця Дмитра Блажейовського на честь його 100-річного ювілею;

10 грудня 2010 р. – міжнародна наукова конференція «Україна – Ватикан в контексті християнської Європи» (Папський університет Анжелікум, м. Рим);

24 травня 2011 р. – міжнародна конференція «Св.Климент Римський в контексті місії свв. Кирила і Мефодія» (Папський східний інститут, м. Рим);

16 грудня 2011 р. – урочистий захід «Українське Різдво у Ватикані», головною подією якого стало встановлення ялинки з українських Карпат на Площі св. Петра у Ватикані;

29 березня 2012 р. – органний концерт у виконанні соліста-органіста, Народного артиста України Володимира Кошуби та його доньки – студентки Гданської музичної академії Вікторії Кошуби в Академічній залі Папського інституту духовної музики з нагоди відзначення 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ватиканом;

13-15 жовтня 2012 р. – святковий концерт у римському соборі „Santa Maria degli Angeli e dei Martiri” за участі Національної заслуженої академічної капели України «Думка» та всесвітньовідомого композитора Мирослава Скорика з нагоди з нагоди завершення реставраційних робіт в соборі Святої Софії в Римі та 1000-річчя заснування Софійського собору у Києві;

29 травня - 5 липня 2013 р. – виставка «Європейський вимір. Три шедеври класичного мистецтва» у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (м. Київ);

29 листопада 2013 р. – конференція «Християни в регіоні ОБСЄ: стан їхніх релігійних свобод», організована за сприяння Українського головування в ОБСЄ Посольством України при Святому Престолі спільно з Папським Університетом святого Томи Аквінського;

5 червня 2014 р. – участь представника України у міжнародному мистецькому фестивалі «За діалог та мир між народами і релігіями».

Грудень 2014 р. – виставка фотографій з нагоди річниці Майдану, автором яких є А.Кравченко – офіційний фотограф Прем’єр-міністра України.  

30 січня - 21 лютого 2015 р. – масштабний культурний проект, в Україну (м. Львів) було привезено унікальну християнську реліквію - оригінал Нерукотворного образу Христа, з особистої захристії Папи Франциска. Святиня перебувала у соборі Св. Юра, де її побачили близько півмільйона осіб.

14 червня 2015 р. – «День України» в Умбрії (провінція Італії), що включав низку заходів: конференція «Україна у пошуках миру», фестиваль української культури та мистецтва, а також молебень за мир в Україні.

27 червня – 5 липня 2015 р. культурно-духовний проект, в рамках якого в Україну прибула освячена копія ікони Матері Божої Неустанної Помочі, яка є одним із найбільш відомих та шанованих образів Богородиці у світі. Ікону благословив особисто Папа Франциск.

19 серпня 2015 р. – зустріч з Папою Римським групи українських дітей із зони АТО, які перебували в Італії з метою оздоровлення у рамках спільного проекту Посольства з благодійною католицькою організацією “I Bambini visti dalla Luna”.

29 листопада 2015 р. – у приміщенні товариства «Свята Софія» в Римі відбулась презентація книги «Україна. Забутий геноцид 1932-33 рр.», автором якої є Етторе Чіннелла – історик зі світовим ім’ям, відомим фахівець у галузі історії Східної Європи.

09 грудня 2015 р. - Посольство України при Святому Престолі разом із університетом м.Перуджа організувало науково-практичну конференцію «Україна: від радянського геноциду до російської агресії» у м.Тоді (провінція Умбрія).

03 квітня 2016 р. -  Папа Франциск оголосив благодійну ініціативу «Папа для України» в усіх католицьких храмах Європи для підтримки постраждалих від військових дій на сході України.

20 квітня 2016 р. – в ході аудієнції Папа Франциск прийняв групу ліквідаторів аварії на ЧАЕС і переселенців із Чорнобильської зони з нагоди відзначення 30-ї річниці трагедії.

18 травня 2016 р. – в рамках міжнародного соціального проекту «Діти за мир у всьому світі» ПУ при Святому Престолі організувало відвідання Ватикану, зокрема, Аудієнцію у Папи делегації у складі 100 осіб, серед яких були діти-сироти, біженці та постраждалі від агресії РФ на Сході України.

14 листопада 2016 р. – за ініціативи ПУ при Святому Престолі на території комплексу Св. Софії було проведено флеш-моб близько 130-ти дитячих малюнків, зроблених вихованцями позашкільних та дошкільних навчальних закладів України на підтримку дітей із зони АТО в рамках проекту «Україна це Європа».

23 листопада 2016 р. – із нагоди річниці Дня Гідності та Свободи та з метою привернення уваги до значення подій в Україні, за ініціативи ПУ при Святому Престолі було проведено урочистий захід, у якому взяли участь високопосадовці Святого Престолу та глави іноземних дипмісій при Ватикані.

Українська громада

Слід зазначити, що у самому Ватикані громадяни України не проживають. Проте, велика частина наших співвітчизників, що перебувають на тривалій основі в Італії і, в більшості, є вихідцями із західних областей України, концентруються переважно навколо греко-католицьких осередків в Римі, якими опікуються священики-українці. Греко-католицьке та римо-католицьке українське священство та церковні громади мають безпосереднє відношення до розвитку зв’язків між Україною та Святим Престолом по церковній лінії.

Характерною особливістю української релігійної громади Риму є також те, що певна частина її представників є громадянами різних країн: США, Канади, Бразилії, Німеччини, Австралії, Чехії та ін.